Hayalinizi Ertelemeyin.

ŞİMDİ KAYIT OL

Tangoyu Türkiye'nin En İyi Eğitmenlerinden Öğrenin.

ŞİMDİ KAYIT OL

Milongalarda Sosyalleşin.

İNCELE

Düğün dansınızı muhteşem bir tango gösterisiyle süsleyin.

BAŞVUR

Tango Nedir, Nasıl Yapılır ?

Tango Nedir

Tango, Buenos Aires, Arjantin ve Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Tango dans ile beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır. İlk yılların tangosu "tango criollo" veya "basit tango" olarak bilinmekle beraber, günümüzde Amerikan ve uluslararası tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi çeşitli türler gelişmiştir. Ancak orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, "Arjantin Tangosu" olarak bilinmektedir. Arjantin Tangosunun Türkiye ile buluşması 1998 tarihlerine denk gelmektedir. Türkiye'de Tangonun yaygınlaşması 2005 senesini bulmuştur şimdilerde(2018) ise Türkiye Arjantin Tangosunda Dünyada hatırı sayılı ülkelerinden biridir. 

Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında çok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir.

Tango müziğinin temel çalgısı Alman icadı olan fakat ismini Arjantin Tango'su ile duyuran akordeonun değişik bir türü olan bandoneon'dur.

Peki Tango denilen şey nedir?

Sözü bir Tango ustasına, koreograf ve dansçı Juan Carlos Copes şöyle diyor:

"Tango birbirini arayan erkek ile kadındır. Erkeğin erkek olduğunu kadının dişi olduğunu hissettiği zamanlarda bir kucak arayışı, bir birliktelik biçimidir. Kadın yönlendirilmek ister; erkek yönlendirmek ister. İleride bazı anlaşmazlıklar çıkabilir ama o an geldiğinde önemli olan, eşit, olumlu ve üretken bir diyalog kurabilmektir.  Yükselen ve insana ıstırap veren müzik eşliğinde iki insanın oluşturduğu çift dans eder; çift dünyaya karşı savunmasız ve bir şeyleri değiştiremeyecek kadar güçsüzdür. İşte Tango Dansı budur."

 

Tango Nasıl Yapılır?

Tango nasıl yapılırın tek bir cevabı aslında yoktur, tango iki kişinin müzik eşliğinde doğaçlamayla adımlar atarak uyum içerisinde birbirini takip ettikleri eşli bir dans olmasına rağmen, temel olarak bütün dünyada kabul görmüş belirli temel adımları mevcuttur. Toplam sekiz hareketten oluşan temel adımları vardır. Tango nasıl yapılırının cevabını ne videolarda ne de makaleler okuyarak bulabilirsiniz, tango çok ince nüansları olan öğrenmesi biraz meşakatli eşli dans türüdür. Siz en iyisi, iyi bir arjantin tango eğitmeninden uygulamalı tango dersi alarak öğrenin. :)

TangoDANS Mecidiyeköy
Uysal Sokak Ali Meriç İş Merkezi No:1 K:2 D:10
Mecidiyeköy, Şişli, İstanbul
0543 669 2027
TangoDANS Kadıköy
Şemsettin Günaltay Cadde. Erenköy Mahalle. Eralp Apt. No:173 A Blok No:7
Kadıköy, İstanbul
(0216) 445 7676
TangoDANS Bakırköy
Yeşilyurt Mahallesi, Sipahioğlu Cadde, No:25
Bakırköy / İstanbul
WhatsAppWhatsApp Bilgi Hattı